سوز سبز

گفت: زنگ تفریح زندگی به پایان خواهد رسید، ساعت بعد حساب داریم...

گفتم: قرار است به چه کارم برسند مگر؟ در این دنیا به کار هیچ کس کاری ندارم. اما همه به کار من کار دارند و نمی گذارند لحظه ای آرام باشم.

گفت: تو به دیگران چه کار داری، همه در خواب غفلت باشند، تو را که توی قبر خودت می گذارند. کلاه خودت را سفت نگه دار، به زودی باد های شدیدی می وزد.

گفتم: تا آن روز به کارهایم می رسم. هنوز وقت هست خدا را شکر.

گفت: اميد است پروردگارتان به شما رحم كند! هرگاه برگرديد، ما هم بازمى‏گرديم; و جهنم را براى كافران، زندان سختى قرار داديم. (8) اين قرآن، به راهى كه استوارترين راه‏هاست، هدايت مى‏كند; و به مؤمنانى كه اعمال صالح انجام مى‏دهند، بشارت مى‏دهد كه براى آنها پاداش بزرگى است. (9) (سوره اسراء)

چون ماه طلوع کرد، خدا شب را چون روز، روشن ساخت، گویی پرده ها کنار رفت، دانه دانه اعمال سال های اخیر جلوی چشمانم آیه می خواندند، شرم بر من بی قرار، راهی نیست برای فرار... می خوانند اعمالم را به کرار...

*****

*این روزها زمین سرد است

پنگوئن های سیاه و سفید

چپ و راست سنگینشان را

خوش می خرامانند روی برف های گل آلود

*آنان که سیاهی هایشان در روز

بیش از سفیدی های روزه دارشان 

برق می زند

*موج می زند هیاهوی سکوت

میان نگاه های سرگردان

و بدن های بزرگ تر از سرهای پرندگان قطبی

پرندگانی که نیستند

شعر پرواز را از بر

و با حسرت گوش می کنند

جیک جیک گنجشکی کوچک را

که سوار بر سکون خورشید

طرح می زند

حقیقت بی انعطاف نور را

در هبوطی به رنگ خاک

*****

              yu.JPG

*شب تاره، بی قراره، دلی که چاره نداره، نفسم مونده تو سینه، چشم من به راه یاره، شب تاره... / دلم از غم شده پاره، گل تو کفن نداره، چه قَدَر ناله زدم من، سه ساله زدن نداره... / با برادر، شه بی سر، اومده با چشمای تر، به روی سینه گرفته، سر نازنین رو خواهر... / دل پر خون، چشم گریون، دل من بی سر و سامون، خواهر خوشی ندیده، از شب شام قریبون...

این شب ها به جز نوای مداح کریمی، شور دیگری به پا شده با صدای مداحی عراقی توی خانه امان، که به عربی عراقی و فارسی، با سوز خاصی دم می گیرد و به یک ماه پیش روانه می کند من و مادرم را... کنار حرمی شش گوشه، بین الحرمین، نوای مداح اهل بیت که شب جمعه، اتوپیایی ساخت برایمان از خاکی عطرآگین. کنار دو برادر که خالصانه میان خانه اشان راهمان دادند، جایمان دادند و از ادب هر آن چه لازم بود آموختند ما را؛ کاش شاگردان خوبی در مکتب امام حسین(ع) و حضرت عباس(ع) باشیم. مادر هنوز هم به یاد آن روزها لب هایش به لبخندی تلخ از زود گذر بودن آن هم نشینی بی نظیر می شکفد، پدر چشمانش از دوری سرورانش خیس می شود. خواهرم با حسرت به صفحه تلویزیون خیره می شود و من هنوز به یاد شب جمعه کربلا، میان بین الحرمین قدم می زنم... اما روی قالی خانه خودمان... چشمانم این شب ها و روزها به شدت سرما خورده اند. آخر هوا خیلی سرد است... خیلی.

.....آن كس كه مظلوم كشته شده، براى وليش، سلطه (و حق قصاص) قرار داديم; اما در قتل اسراف نكند، چرا كه او مورد حمايت است! (33)

.....و هنگامى كه قرآن مى‏خوانى، ميان تو و آنها كه به آخرت ايمان نمى‏آورند، حجاب ناپيدايى قرارمى‏دهيم (45) و بر دلهايشان پوششهايى، تا آن را نفهمند; و در گوشهايشان سنگينى; و هنگامى كه پروردگارت را در قرآن به يگانگى ياد مى‏كنى، آنها پشت مى‏كنند و از تو روى بر مى‏گردانند. (46) هنگامى كه به سخنان تو گوش فرامى‏دهند، ما بهتر مى‏دانيم براى چه گوش فرا مى‏دهند; (و همچنين) در آن هنگام كه با هم نجوا مى‏كنند; آنگاه كه ستمگران مى‏گويند: «شما جز از انسانى كه افسون شده، پيروى نمى‏كنيد!» (47) (سوره اسراء)

/ 38 نظر / 10 بازدید
نمایش نظرات قبلی
هاله

سلام٬ دلم تنگ شده بود برای اينجا و بقيه ی دوستان٬ خيلی... خيلی... يا علی

نقی جوادی

چه عارفانه نوشته ای و چه زيبا سروده ای. لذت بردم.ممنون خانم صدر

محدثه

ميدونم چته بانو... ميدونم که نه! سعی ميکنم بفهمم ....

احمد

سلام و عرض ادب بالاخره بروزم بر دل بنگر.... يا علي

At

سر بزن به ما

منصور

مردم دنیا! من مثل خیلی افراد نیستم که قیام و انقلابم به خاطر این باشد که خودم به نوایی رسیده باشم، برای اینکه مال و ثروتی تصاحب کنم، برای اینکه به مُلکی رسیده باشم. این را مردم دنیا بدانند قیام من قیام مصلحانه است. من یک مصلح در امت جدم هستم. قصدم امر به معروف و نهی از منکر است، قصدم این است که سیرت رسول خدا را زنده کنم، روش علی مرتضی را زنده کنم. سیرۀ پیغمبر مُرد، روش علی مرتضی مُرد. می خواهم این سیره و این روش را زنده کنم.

منصور

خدایا کمکم کن نشانه های ترا ببینم و دریابم معنایشان را بفهمم و نادانسته نگذرم تعبیرشان را به قدر فهم من یا فهم مرا به حد تعبیر آنها ، قرار بده

منصور

سلام بنت الهدی ديگه اونورا پیدات نشد کجایی کم پیدا؟؟؟؟ با موضوع: زیباترین روح پرستنده به روزم صلاح کار کجا و من خراب کجا ببین تفاوت ره کز کجاست تا بکجا منتظرم یا علی!!!!